ZASTOSOWANIE DRUKU 3D


Druk 3D – dziedziny zastosowań

 

PRODUKCJA I PRZEMYSŁ

Źródło: eikimartinson.com

Źródło: eikimartinson.com

Druk 3D znajduje swoje zastosowanie głównie w przemyśle maszynowym i motoryzacji. Sprawdza się świetnie zarówno w wykonywaniu części zamiennych istniejących elementów jak i prototypowaniu nowych modeli. Znane koncerny motoryzacyjne taki jak m.in. Volvo czy Volkswagen już teraz korzystają z elementów konstrukcyjnych wydrukowanych w technologii szybkiego prototypowania.  Dzięki rozwijaniu się technologii druku 3D bazy materiałów są nieustannie poszerzane o coraz to nowe rozwiązania. Możliwe jest już drukowanie narzędzi i części montażowych z metalu.

Do głównych zalet wykorzystania technologii druku przestrzennego w przemyśle motoryzacyjnym jest zdecydowanie szybszy czas prototypowania oraz oczekiwania na narzędzia, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów produkcji.

Źródło: www.3dhubs.com

Źródło: www.3dhubs.com

Krótszy czas prototypowania wpływa także na szybsze wejście produktu na rynek. Wykonane prototypy mogą stanowić wersję testową czy szybką prezentacje produktu np. przed inwestorem czy klientem. Stworzone prototypy wykazują także często wady produktu, dzięki tańszej technologii druku 3D możliwe jest ciągle doskonalenie produktu i bieżące obserwowanie efektów prac. Ważnym aspektem jest waga otrzymanych produktów, która ulega znacznemu obniżeniu bez wpływu na wytrzymałość obiektów. Szeroki zasób dostępnych materiałów umożliwia tworzenie elementów przyjaznych dla środowiska m.in. poprzez eliminację odpadów w trakcie procesu prototypowania. Możliwe jest także wykorzystanie druku 3D w przemyśle energetycznym dla przestrzennego przedstawienia przebiegu instalacji czy usieciowienia.

 

ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO

Źródło: 3dprinting.com

Źródło: 3dprinting.com

Przedstawienie projektów w sposób przestrzenny umożliwia zobrazować relacje przestrzenne danego budynku z otoczeniem, co wpływa na dużo czytelniejszy odbiór danego projektu. Efekt ten nie jest możliwy do uzyskania za pomocą rysunku 2d czy nawet samej wizualizacji. Dzięki zastosowaniu druku 3D tworzenie makiet nie jest tak długotrwałym i pracochłonnym procesem jak dawniej. Możliwe jest wykonanie tej samej pracy o wiele szybciej i co najważniejsze dużo niższym kosztem. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystanie druku przestrzennego do zobrazowania wnętrz architektonicznych. Wiele firm meblarskich wykorzystuje wydrukowane modele do pokazania nowych projektów mebli czy samych ich elementów, np. złączek.

Nieodzownym elementem projektowania architektonicznego jest przedstawienie wizji projektu w sposób przestrzenny, czyli za pomocą modeli i makiet.

Źródło: www.javelin-tech.com

Źródło: www.javelin-tech.com

Modele te mogą przedstawiać rzut pojedynczej kondygnacji jak i całego budynku, a nawet koncepcje składające się z wielu elementów np. całe osiedle. Możliwe jest drukowanie nie tylko budynków ale także ich otoczenia- infrastruktury drogowej czy drzew. Dzięki wykorzystaniu druku 3D w tworzeniu modeli architektonicznych skraca się koszt i czas realizacji projektu przy zachowaniu rozwiązań wysokiej jakości. Makiety wykonane metodą druku 3D są niezwykle dokładne i bogate w detal. Ważna zaletą jest możliwość wykonania makiety wielokolorowej, co pływa na zwiększenie jej atrakcyjności i realizm przedstawionych wizji. 

 

MEDYCYNA I STOMATOLOGIA

Źródło: www.news-medical.net

Źródło: www.news-medical.net

Wraz z postępem technologii w medycynie i stomatologii oraz w druku 3D możliwe jest tworzenie implantów, a nawet tkanek i ludzkich narządów. Opracowane zostały nowe materiały o pełnej biozgodności, które pomagają organizmowi odbudować tkankę na rusztowaniu wydrukowanym na drukarkach 3D, które po pewnym czasie ulega rozłożeniu.

Stanowi to olbrzymi postęp w zakresie regeneracji tkanek i ubytków.

 

Bardzo popularnym zastosowanie druku przestrzennego do wytwarzania protez i gorsetów. Wydruk protezy ręki czy nogi jest już codziennością, a technologia ta jest nieustannie udoskonalana aby zapewnić jak najlepszą wytrzymałość. Proteza tworzona przy wydruku 3D jest nieporównywalnie tańsza od tradycyjnej oraz możliwe jest szybsze wykonanie. Szerokie zastosowanie druk 3D ma w stomatologii. Za pomocą drukarki tworzy się implanty zębów, szczęk czy wypełnień uzębienia. W ostatnich latach powstał projekt całkowicie wydrukowanej szczęki. Otwiera to szerokie możliwości do rekonstrukcji kości, np. u osób po wypadach.

 

REKLAMA I MARKETING

Źródło: www.directchannel.pl

Źródło: www.directchannel.pl

Niezliczone zastosowanie druk 3D znajduje w branży reklamowej. Możliwe jest wydrukowanie niemalże każdego obiektu. Bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju gadżety, testery czy opakowania z identyfikacją wizualną firmy.

Wydrukowany obiekt może być elementem prezentacji, wzbogaci ono wypowiedź i z pewnością przyciągnie większą liczbę zainteresowanych. Obecnie podczas wszelkiego rodzaju targów branżowych, pokazów i konferencji niezbędnym elementem reklamowym stają się różnego rodzaju gadżety z logotypem firmy. Należą do nich m.in. breloczki, otwieracze do butelek.

Źródło: zbiór własny

Źródło: zbiór własny

Każdy z tych obiektów z łatwością można wydrukować przy użyciu technologii druku 3D.

Dużym zainteresowaniem cieszą się trójwymiarowe wizytówki, które zdecydowanie odróżniają daną firmę od konkurencji. Wydrukowane produkty można także spersonalizować, np. dodając dedykację na obiekcie. Takie niekonwencjonalne podejście  i nieszablonowy sposób reklamy pomoże dotrzeć do szerszego grona klientów i z pewnością dany produkt zostanie zapamiętany.

 

MODA

Źródło: http://www.engineering.com/

Źródło: http://www.engineering.com/

W branży modowej druk przestrzenny wykorzystuje się głównie w obuwnictwie. Tworzone są wkładki do butów, a nawet całe obuwie, idealnie wyprofilowane i dopasowane do stóp. Jest to możliwe dzięki poprzedniemu skanowaniu stopy i ustaleniu indywidualnych właściwości, co nie jest możliwe do zaoferowania w standardowej ofercie producentów obuwia. Kolejnymi zaletami jest lekka waga i wysoka wytrzymałość wydrukowanych elementów.

Źródło: http://www.ecouterre.com/

Źródło: http://www.ecouterre.com/

Te cechy docenione zostało w wytwarzaniu obuwia sportowego dla piłkarzy.

Dzięki lekkim i wytrzymałym butom możliwe jest pełniejsze wykorzystanie możliwości zawodnika. Kolejnym interesującym wykorzystaniem druku jest produkcja biżuterii. To nie bez znaczenia okazał się fakt możliwości wykorzystania elementów ze złota i srebra. Coraz częściej elementy z druku trójwymiarowego spotkać można na wybiegach, gdzie jedynym ograniczeniem ich wykorzystania i formy w jakiej zostaną przedstawione jest wyobraźnia projektanta.

 

BRANŻA SPOŻYWCZA

Źródłowww.digitaltrends.com

Źródło: www.digitaltrends.com

Zarówno jak w medycynie trwają pracę nad drukowaniem tkanek czy narządów tak i w przemyśle spożywczym prowadzone są badania nad otrzymywaniem syntetycznego mięsa. Substytut mięsa w taki sam sposób zaspokajałby zapotrzebowanie człowieka na proteiny. Obecnie możliwe jest drukowanie produktów spożywczych, np. czekoladowych figurek czy różnokształtnych naleśników. Druk 3D skraca czas przygotowywania posiłków, umożliwia tworzenie niecodziennych

Źródło: 3dprinthq.com

Źródło: 3dprinthq.com

kształtów i kolorów.

Drukowaniem żywności zainteresowała się nawet Amerykańska Armia. Jedzenie dla żołnierzy wytwarzane byłoby na miejscu, co wyeliminuje konieczność transportu i znacznie obniży koszty. Drukarki umożliwiają tworzenie lekkich ale pełnych składników odżywczych posiłków. Z kolei niemieccy naukowcy zainteresowani są wydrukiem żywności dla osób starszych, które na przykład mają problem z przełykaniem posiłków. Ich wydruk będzie wykonany w odpowiedniej formie, zawierając wszystkie potrzebne pacjentowi składniki.

 

NAUKA I EDUKACJA

Źródło: 3dprintingindustry.com

Źródło: 3dprintingindustry.com

Druk przestrzenny wykorzystać można także jako wspomaganie procesu nauczania i edukacji. Możliwość pokazania modeli narządów, szkieletu czy struktur komórkowych podczas nauki biologii niezwykle wzbogaca wiedzę uczniów. Przestrzenne ukazanie modeli brył matematycznych czy modeli związków chemicznych w dużym stopniu ułatwia zrozumienie danego zagadnienia i przyswojenie informacji. Dzięki temu lekcje są o wiele ciekawcze i atrakcyjniejsze dla dzieci. Nie tylko uczą ale także zapewniają rozrywkę, poprzez aktywne uczestnictwo i integrację.

Źródło: www.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Wykorzystanie druku 3D przez studentów nauk technicznych wspomaga proces twórczego myślenia i daje bezpośrednie efekty ich pracy. Możliwość pokazania zaprojektowanego przez siebie modelu silnika w dużym stopniu zwiększa promocję własnego dorobku i rozwoju.

Druk 3D znajduje swoje zastosowanie także w geografii czy geodezji. Za jego pomocą można tworzyć modele ukształtowania terenu, które z wysoka precyzja i dokładnością odwzorowują model cyfrowy. Ponadto użycie wielu kolorów wpływa na realistyczne odzwierciedlenie terenu.

 

HOBBY, DIY

Źródło: http://infotec-cnc.com/

Źródło: http://infotec-cnc.com/

Świat druku 3D to gratka dla kolekcjonerów.Za pomocą druku trójwymiarowego można wykonać różnego rodzaju figurki i modele naszych ulubionych postaci. To prawdziwy przełom w modelarstwie, ponieważ składanie modeli tradycyjnym sposobem wiązało się z dużymi kosztami zakupu części oraz małą dostępnością poszczególnych modeli. Technologia druku 3D otwiera w modelarstwie o wiele więcej możliwości. Każdy może samodzielnie zaprojektować postacie czy urządzenia, które następnie wydrukuje i złoży. Za pomocą druku 3D można wydrukować także części do dronów, samolotów czy innych modeli. To także olbrzymia alternatywa dla świata zabawek. Dzięki użyciu technologii druku 3D możliwe jest wykonanie dowolnej zabawki dla dzieci, od klocków po lalki. Dodatkowym atutem jest możliwość personalizowania zabawek,

Źródło: http://phys.org/

Źródło: http://phys.org/

np. na klockach może być umieszczony dowolny napis, przykładowo imię dziecka. Z pewnością samodzielnie wykonane zabawki dostarczą o wiele więcej radości dziecku niż te kupne. Ponad to samo ich tworzenie już będzie zabawą.

Druk 3D to także szerokie możliwości dla majsterkowiczów i fanów przydatnych gadżetów do domu. Druk przestrzenny wykorzystywany jest do wytwarzania różnego rodzaju uchwytów, stojaków czy podstawek. Wydrukować można przedmioty codziennego użytku lub ich części, które uległy zniszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest również druk spersonalizowanych prezentów, np. kubków z własnym napisem czy indywidualnie zaprojektowanych etui na telefon czy tablet.

 

SZTUKA

Źródłowww.3ders.org

Źródło: www.3ders.org

Druk 3D znajduje także szerokie zastosowanie w szeroko pojętej sztuce. Można wydrukować figurki, rzeźby, płaskorzeźby, a dzięki użyciu takich materiałów jak gips czy filamenty drewnopodobne uzyskać można bardzo realistyczny efekt. Ciekawym zastosowaniem jest wykorzystanie technologii druku 3D do tworzenia kopii dzieł sztuki. Druk umożliwia odtworzenie zniszczonego dzieła lub po prostu stworzenia łudząco podobnego wizerunku. Wykonanie tego metodą tradycyjną wiążę się z wysokimi kosztami oraz ryzykiem uszkodzenia dzieła podczas bezpośredniego kontaktu.

Źródło:http://prinway.com

Źródło:http://prinway.com

Przykładem takiego zastosowania jest odtworzenie płaskorzeźby Wita Stwosza przedstawiającej modlącego się w Ogrojcu Chrystusa, pochodzącej z kościoła pw.

Wszystkich Świętych w Ptaszkowej.

Druk 3D sprawdza się także w sztuce użytkowej. Można go wykorzystać do tworzenia elementów ozdobnych wyposażenia domu, jak np. wazony czy lampy. Każdy może mieć własnoręcznie zaprojektowany element i to dużo niższym kosztem.